Wyłącznik różnicowoprądowy 40a

Już od dawna na rynku wykorzystuje się włączniki różnicowoprądowe. Są praktyczne i bezpieczne i to właśnie stąd wynika ich sukces. Obecnie są one bardzo łatwo dostępne i można je kupić nie tylko w sklepach elektrycznych i salonach z oświetleniem, ale także w internecie. Czym jest zatem przełącznik różnicowoprądowy i kiedy się go używa?

Włącznik różnicowoprądowy — co to takiego?
Włącznik różnicowoprądowy to przede wszystkim urządzenie zabezpieczające. Pozwala ono na odcięcie prądu w obwodzie (czyli jego wyłączenie), w momencie, gdy wpływający prąd elektryczny nie jest równy prądowi wpływającemu. W związku z tym jego podstawowym zadaniem jest ochrona ludzi przed porażeniem prądem podczas dotyku pośredniego i bezpośredniego. Ponadto taki wyłącznik także dba o bezpieczeństwo urządzeń. Dzięki swojemu działaniu ogranicza bowiem skutki uszkodzenia urządzeń, m.in. zapobiega pożarom powstającym w wyniku spięć elektrycznych.

Budowa wyłącznika rożnicowowoprądowego
Wyłącznik różnicowoprądowy 40A zbudowany jest w taki sam sposób jak inne wyłączniki tego typu. Zbudowane są one zazwyczaj z czterech podstawowych elementów:
– zestyków torów prądowych, z zamkiem i dźwignią załączającą;
– wyzwalacza różnicowoprądowego – najczęściej jest nim przekaźnik spolaryzowany;
– przekładnika Ferrantiego – czyli pierścienia ferromagnetycznego, to przez niego przechodzą przewody fazowe oraz przewód neutralny
obwód testowania wyłącznika – przekładnik daje możliwość sprawdzenia w trakcie eksploatacji działania wyłącznika.

Wyłącznik różnicowoprądowy 40a znajdziesz na kontaktuj.pl

Wyłącznik a bezpieczeństwo
W momencie, kiedy w obwodzie chronionym przez wyłącznik pojawi się prąd upływowy, wówczas suma prądów będzie różna do zera. Taka sytuacja możne mieć miejsce, kiedy człowiek będzie miał kontakt pośredni lub bezpośredni z obwodem. Jeżeli prąd przekroczy wówczas próg działania wyłącznika, cały obwód zostanie wyłączony, a prąd odcięty. W związku z tym porażenie prądem człowieka w takiej sytuacji jest niemożliwe. Jest to podstawowym aspektem, który wpływa na tak mocną pozycję tego wyłącznika na rynku.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.